Takže až niekedy o pol druhej bola už pripravená aj vyšetrovňa, aj karta, aj sestrička. Tá pomerala, čo bolo treba, a vyšlo jej 10.9kg a 74cm. Potom prišiel doktor, popozeral, popočúval, nalial Kike očkovanie proti obrne do pusy a strelil tri injekcie. Štvrtú – chrípku – som odmietla. Na to ma informoval, že si myslí, že si pre ňu ešte prídeme, lebo že nás bez nej nepustia do jaslí.
S tou chrípkou je to tak, že zloženie vakcíny sa vyberá takmer rok dopredu. Idú do nej tri typy chrípky, ktoré začiatkom roka Global Influenza Surveillance Network odhadne, že budú najrozšírenejšie nasledujúcu sezónu. Tento rok boli odhady úplne mimo, lebo nezahrnuli prasaciu chrípku (ani nemohli, lebo tá sa poriadne ukázala až potom, čo už bolo rozhodnuté a urýchlene sa dodatočne začala výroba vakcíny aj proti nej). Napriek tomu, odporúčania ostali nezmenené – treba sa vraj zaočkovať aj tou sezónnou a keď bude dostupná, tak aj prasacou.
Pritom prvá otázka, ktorá ma napadne je, že keď sa toľko ľudí očkuje, nemala by už chrípka byť vpodstate vyničená? Tak je tomu s väčšinou detských ochorení, proti ktorým sa očkuje. Ale na chrípku napriek očkovaniam každý rok ochorie približne rovnaký počet ľudí a mnoho z nich sú deti, ktoré boli zaočkované. Problém je práve v tom, ako chrípka mutuje a vracia sa stále v nových a nových verziách (k čomu možno práve očkovaniami a imunitou voči tým starým sami prispievame).
Uvidíme, čo nám povedia v jasliach (nerada by som sa totiž uchyľovala k nejakým vyhláseniam, že mi moje náboženské presvedčenie nedovoľuje očkovať proti chrípke), ale zdá sa mi, že vitamín D a časté umývanie rúk sú v tomto prípade lepšou prevenciou ako očkovanie.
Nuž a čím ma doktor potom dorazil, bol fluór. Napísal nám recept na nejaké vitamíny s prídavkom fluóru, ktoré vraj máme Kike dávať. Nejako veľmi nevysvetľoval a ja som nevedela, ako reagovať, lebo jediné, čo ma v danej chvíli napadlo bolo to, že na každej zubnej paste s fluórom je napísané, že keď dieťa prehltne viac ako “hrášok” pasty, tak mám volať Poison Control (tam treba volať aj keď vypije záchodový čistič alebo poje lieky na srdce starého otca…).
Keď som prišla domov, tak som sa spýtala googla a ten v zásade povedal, že celkový prísun fluóru je ťažko odhadnúť, lebo sa nachádza aj vo všetkej strave a pitnej vode (áno, Kika toho zatiaľ veľa nepoje ale časom bude aj to) a nadmerné množstvá vedú k nevratnej fluoróze. Okrem toho, nové zistenia ukazujú, že pozitívne účinky fluóru sú akurát z natierania zubov a nie vnútorného užívania a ani Americká Zubná Asociácia neodporúča paušálne fluórové doplnky pre všetkých, ale iba pre deti, ktoré žijú v oblastiach, kde nie je voda fluorovaná. Takže aj tieto nové vitamíny zatiaľ preskočíme.
Podobne ako minule, ani teraz sa ma nespýtal, či sa Kika prevracia, smeje alebo sedí a na moju otázku, ako sa najlepšie vysporiadať s jetlagom – časovým posunom – odpovedal, že nesnažiť sa ju prerobiť na miestny európsky čas, ale nechať ju fungovať na tunajšom, keďže sa jedná len o pártýždňový výlet. Tak neviem, či to malo znamenať, že ju budeme nechávať spať do 12 na obed a kúpať začneme niekedy o polnoci… Náš plán je zatiaľ práve naopak – nesnažiť sa nejako drasticky, ale smerovať k tomu, aby spala, keď je tma a bola hore, keď je svetlo. Uvidíme.
Ešte dve videá. Snaha bola zachytiť, ako Kika začína bľabotať, ale to sa veľmi nepodarilo – iba na tom prvom na konci je kúsok:
One comment