Víkendové surfovanie

innocentive – zaujímavá myšlienka; akési trhovisko, kde organizácie prezentujú problémy, ktoré potrebujú/chcú vyriešiť spolu s cenou, ktorú sú ochotné za riešenie dať a ľudia riešia… motivácia inovácie?

dear blank, please blank – vtipné pohľadnice

a teraz niečo smutné: ženy musia mať PhD, aby zarobili toľko ako muži-bakalári

 

na odľahčenie:

Tabuľka

skutočná cena benzínu:

vtipné video o dostupnosti antikoncepcie

múzeum alebo pamätník a prečo na tom záleží – úvahy o náboženskom symbolizme a diskusia o kríži na WTC

Chceli by ste vedieť pohlavie svojho dieťaťa už v siedmom týždni tehotenstva? (Vzhľadom na to, že ja som sa pri obidvoch nechala prekvapiť, moja odpoveď na túto otázku je jasná.) Zdá sa totiž, že sa to bude dať zistiť krvným testom.

protest:

Od 22. júna ženy v malom nestečku Barbacoas v Columbijskej provincii Nariño odmietajú sexuálnu aktivitu. Po rokoch neúspešného naliehania na centrálnu vládu, aby postavila cestu, ktorá by spojila ich mesto so zvyškom provincie, im došla trpezlivosť a zorganizovali protest. Ten sa dostal do povedomia ako “hnutie prekrížených nôh”… do Barbacoas sa prakticky nedá dostať autom a kvôli tomu už zomrelo mnoho ľudí.

 

citát týždňa: “Väčšina ľudí je zdatných. Ak muž položí žene ruku na zadok, každá žena, čo je čo k čomu, sa s tým vyrovná. Je to druh komunikácie. Nemôžeme byť priatelia?”

život bez plastov – táto blogerka ide do extrému, ale niečo by sme sa od nej mohli naučiť všetci

list

6 comments

  1. Hmm, mozem sa spytat, co presne ti na tom grafe s gender wage gap pride smutne? Mne teda pride najsmutnejsie to, ze sa veta “Women have to have a PhD to earn as much as men with a BA.” vobec vyskytuje v grafe, pretoze vyslovene zavadza k interpretacii, o ktorej ten graf nic nehovori, a teda, ze ked sa muz a zena, ktori su inak identicki, pridu uchadzat o to iste zamestananie, tak zena automaticky dostane o 25% nizsi plat. Jedine teda, ze by mala PhD a potom dostane taky isty plat ako muz s bachelor degree. Tebe ale mozno pride smutne nieco ine, a ja by som rada vediet, ze co.

  2. mne pride smutne, ze takato gap stale existuje: ze aj ked sa porovnavaju zeny, ktore robia full-time, full-year, tak za zivot zarobia v kazdej uvedenej kategorii menej ako muzi a ano, aj to, ze im nestaci ani Master’s, aby (v priemere, za zivot) zarobili viac ako muzi bakalari.

    je moja interpretacia chybna?

  3. Ja som skor chcela vediet, ci mas nejake vysvetlenie, preco to takto je (napriklad diskriminacia, ku ktorej podla mna tak nejako navadza ta veta v grafe) a ze ci to je ten dovod, preco ti to pride smutne. Mne ten graf samotny az taky smutny nepride, pretoze dve hlavne priciny tychto rozdielov mi su podla mna ferove: 1. selection, 2. maternity.

    1. selection: Velka cast rozdielov v zarobkoch pochadza z toho, ze zeny a muzi si systematicky vyberaju ine odbory a ine povolania, a teda ked vezmeme priemer alebo median z celej populacie zien a muzov bez ohladu na ich povolanie, zistime rozdiely prave kvoli tomu, ze vyslove priemerujeme ine povolania. Ked sa pozrieme na data z poslednych rokov a porovname mzdy muzov a zien, ktori absolvovali ten isty odbor (major), tak zistime, ze ich mzdy su v prvych rokoch po nastupe do zamestnania rovnake. No gap. Nechcem povedat, ze ich mzdy ostanu rovnake po cely zvysok kariery, ale podla mna je zaujimave vediet, ze dnes muzi a zeny s tym istym vzdelanim, v tom istom povolani a s tymi istymy skusenostami zacinaju s rovnakym platom. Rozdiely v platoch prichadzaju v neskorsom obdobi – vtedy, ked zeny prerusia karieru kvoli detom, cim prichadzame k dovodu 2: maternity. Po opatovnom nastupe do zamestnania budu mat nizsiu mzdu nez muzi, ktori karieru neprerusili kvoli tomu, ze maju menej labor market experience, tieto rozdiely v experience potom pretrvaju.
    Tieto dva factory nevysvetlia celu gender wage gap, ale urcite predstavuju podstatnu cast dnesnych rozdielov. Podla mna toto nie je dovod na smutok. Mna by stvalo, keby tieto rozdiely boli sposobene diskriminaciou, a teda ze by zena zarabala menej len a len kvoli tomu, ze je zena, co sa nastastie v dnesnej dobe neukazuje, ze by bola pravda.

    1. v skratke – tie dve priciny vela vysvetluju, ale nie su podla mna ferove a okrem toho, aj v dnesnej dobe casto zena zaraba menej kvoli tomu, ze je zena.
      dlhsia odpoved casom – momentalne je v stadiu pisania… ked som totiz zacala tento komentar, tak sa ukazalo, ze by bol prilis dlhy (a nie velmi ucesany) a okrem toho sa mi zda, ze si zasluzi samostatny post

      1. Mne pripada, ze ked si clovek precita veci na sposob gender wage gap niekde na internete, tak ma tendenciu z toho spravit zaver, ze zeny su velmi diskriminovane. Ja som chcela upozornit na to, ze existuju ine dolezite priciny, preco gap vznika. To, ci clovek tieto ine dovody povazuje za ferove/opravnene/rozumne/diskriminacne, je uz asi osobna vec. Takze samozrejme akceptujem to, ze tebe to fer nepride. Takisto nechcem tvrdit, ze diskriminacia neexistuje, urcite najdeme roznu anecdotal evidence. Co som ale chcela tou poslednou vetou povedat je, ze sa v dnesnej dobe neukazuje, ze by diskriminacia systematicky prispievala k gender wage gap.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.