Prečo plošné testovanie antigénovými testami nie je dobrý nápad

Áno, počty chorých na covid-19 na Slovensku rastú. Áno, treba s tým niečo robiť – ideálne izolovať tých, ktorí sú chorí a ich kontakty. Ale toto nedosiahneme jednorazovým hromadným testovaním antigénovými testami, ktoré sa momentálne plánuje na Slovensku – a to ani vtedy, keby sa podarilo. 

Zorganizuje to armáda

Už len logistických problémov je veľa. Ak to má byť podobne, ako na voľby, na ktoré máme okolo 6000 volebných okrskov, tak z tých spomínaných 8000 vojakov, ktorí to budú zabezpečovať, vychádza 1 a štvrť vojaka na každý okrsok. A to tam bude treba nejako organizovať ľudí, spraviť im výter (kto? lekárky? zdravotné sestry? kto je zatiaľ v nemocnici?), spracovať test, niekde tých ľudí nechať 30 min čakať (oddelene), nepopliesť, ktorý test je koho, diskrétne každému oznámiť výsledok (poslať všetkých domov a časom im poslať poštou výsledok je tiež blbosť, lebo kým sa to za pár dní zúraduje, ľudia sa už pomiešajú a máme kopu nových nakazených), od pozitívnych zistiť kontakty (?, aj tých, s ktorými čakali vo volebnej miestnosti?), administratíva.

Na voľby príde zhruba milión ľudí a to sa už vo volebných miestnostiach celkom stretávajú. Tu by sme chceli zhruba 4 milióny ľudí (aj keď zatiaľ nevieme, ako ich presvedčíme, aby prišli), lebo majú byť testované aj deti nad 10 rokov a aj tá polovica oprávnených voličov, ktorá nevolí. To vychádza v priemere približne 670 ľudí na jeden okrsok, čo v prípade, že je otvorené od 6:00 do 22:00, je 42 ľudí za hodinu, čiže na každého je k dispozícii minúta a pol. Ako?

Antigénové testy 

Testy Slovensko nakúpi od troch rôznych firiem. Najviac od firmy Eurolab Lambda, pričom v zmluvách s ňou sa píše, že špecificita testov (vyrobených v Južnej Kórey) má byť vyššia ako 99% a senzitivita vyššia ako 93%. Miroslav Beblavý poukázal na to, že keď tieto testy používali v iných krajinách, tak skutočná senzitivita bola od 70% do 92%. Ak Kórejci medzičasom testy nejako zásadne nevylepšili, predpokladajme, nech toto číslo bude na Slovensku 80%. Čo vlastne znamená? Hovorí o tom, že keď otestujeme 100 ľudí, ktorí sú chorí, tak 80-tim z nich test povie, že sú chorí a 20-tim povie, že sú zdraví. (To druhé číslo, špecificita, hovorí, že keď otestujeme 100 ľudí, ktorí covid-19 nemajú, tak 99 povie, že nemajú a jednému, že má.)

Teraz zopár odhadov. V posledných dňoch vychádzal podiel pozitívnych testov okolo 12-14%. Je to viac ako podiel chorých obyvateľov, lebo na testy chodí veľa ľudí, ktorí boli v kontakte s chorými, teda je väčšia pravdepodobnosť, že aj oni sami sú chorí. Keby skutočný podiel chorých ľudí na Slovensku bol 5% (toto je odhad), to by znamenalo, že na testy príde 200000 chorých ľudí (keby sa prišlo testovať 4 milióny ľudí).

To je mimochodom 33 do každej volebnej miestnosti, čiže v priemere dvaja za hodinu. Ak sa tam každý človek zdrží 30 minút (toľko sa píše v zmluve, že dovtedy je výsledok, ale treba počítať ešte čas na odobratie vzorky a informovanie o výsledku), tak (v priemere) každý tam niekoho chorého stretne. Vadí? Nevadí?

Z tých 3800000 zdravých ľudí, 38000 povieme, že sú chorí. Oni idú do karantény, ich rodinní príslušníci, spolubývajúci, kolegovia a kolegyne, pokiaľ sú to deti, ich triedy a učitelia a učiteľky. Nech to je 10 ľudí na každého. To máme 380000 ľudí v karanténe zbytočne. Snáď nie na dlho. Pošleme ich predsa na PCR test. Keď ten bude negatívny, povieme, že sú zdraví? Slovensko robí teraz rádovo 10000 PCR testov denne. Ale pamätajme, že nepotrebujeme otestovať len týchto 38000 false positives, ale ešte aj 80% z 200000 chorých, čo je 160000 true positives. To je na ~20 dní. (A oni ešte aj tie PCR testy majú svoju chybovosť.) Dovtedy bude 198000 ľudí a ich kontakty v karanténe? Spolu milión až dva ľudí?

Doteraz to boli ešte dobré správy, lebo sme len zbytočne dali do karantény veľa ľudí. Teraz prídu na rad tie horšie. Tie sa týkajú ľudí, ktorých testy nezachytili. To je tých 20% z 200000, čiže 40000 false negatives. Títo pôjdu do práce, do školy, v dobrej viere, že covid-19 nemajú. Boli predsa negatívni. Nie všetci nakazia ďalších. Ale určite ich bude dosť na to, aby sme o pár týždňov boli v rovnakej situácii, ako sme dnes.

Ak ešte zvážime dvojkolové testovanie – že o dva týždne si to celé zopakujeme znovu – tak 80% z týchto false negatives bude na vážkach, lebo budú mať jeden pozitívny a jeden negatívny test. (A spolu s nimi ešte aj ďalší, ktorí na prvýkrát dostali negatívny a teraz pozitívny výsledok.) Ale okrem toho budeme mať 20% z false negatives, čiže 8000 ľudí, ktorí budú chorí, ale budú mať dva negatívne testy po sebe. Málo? Veľa? 

Testovať plošne celú populáciu testami, ktorých chybovosť je väčšia, ako je výskyt choroby, je prakticky zbytočné. 

No tak keď ste takí mudrlanti, tak navrhnite lepšie riešenia

Dobrých riešení nie je veľa. Keby sa tu len tak povaľovali, už by si ich niekto všimol a vyskúšal ich. Jedna možnosť je lockdown. Proti tomu je veľa argumentov, ale na druhú stranu treba mať na pamäti, že na jar sme boli zavretí a prípadov na Slovensku bolo rádovo menej. 

Určite by pomohlo premyslené rozhodovanie a opatrenia na základe dát a nie na základe nálad a lobingu. Posilniť dohľadávanie a testovanie kontaktov. Informovanosť a zodpovednosť ľudí.  

One comment

  1. Dodatočne zopár postrehov:
    – Ten odhad ľudí v karanténe bol prehnaný. Niektoré kontakty osoby s pozitívnym výsledkom budú mať tiež pozitívny test a ostanú doma “kvôli sebe” a ľudia s pozitívnym testom budú mať spoločné blízke kontakty, pravdepodobne nie každý 10 nových… Ale stále ten celkový počet ľudí bude veľký a ak sa k nim ešte “preventívne” pridajú tí, ktorí sa nezúčastnia testovania (ako sa zatiaľ plánuje), tak to spôsobí vážne komplikácie v rôznych oblastiach.
    – Druhé kolo testovania nemá byť o dva týždne ale o týždeň po prvom.
    – Chýbajú informácie a plány, čo sa bude diať, ak povedzme dieťa bude mať pozitívny test. Trieda ostáva doma? Kto jej to oznámi? Rodičia v nedeľu večer? Čo ak rodič bude mať pozitívny test, dieťa negatívny. Rodina ostáva doma. Trieda dieťaťa tiež? Veľa rôznych otázok podobného typu…
    – Čím ďalej to sledujem v správach, tým viac sa mi zdá, že by bolo užitočnejšie celú tú energiu, snahu a logistiku nasmerovať a použiť na dohľadávanie a testovanie kontaktov terajších pozitívne testovaných.
    – A ako Mišo hovorí, ešte chvíľu bude toto rozoberať sprava, zľava a potom bude v porovnaní s plošným testovaním aj lockdown vyzerať ako dobrý nápad.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.